Bisiklet

Bisiklet Koltuğu Doğru Şekilde Nasıl Ayarlanır ?

Bisiklet ile uzun zaman geçiriyor yada ufak ufak günlük turlara çıkmaya başladıysanız bilmeniz gereken en önemli nokta koltuk ayarlamasıdır. Bisikletinizin konforu ne kadar iyi olursa olsun eğer doğru şekilde ayarlamadıysanız selenizin ayarlarını bu konfordan kesinlikle yararlanamazsınız.

Doğru Bisiklet Selesi Yükseklik Ayarı Nasıl Olmalı ?

Bisikletin sele yüksekliğini bir başka değişle sele yükseklik ayarını yaparken bisikletin üzerinde dik bir şekilde durup koltuğa oturup ayaklarınızı pedala koyduğunuz da dik bir açı oluşturmalı. Doğru şekilde ayarlanmış bir koltuk ayarı pedal çevirirken eşit güç dağıtımı yapacağınızdan size uzun sürüşlerde konfor sağlayacaktır.

Doğru sele ayarı nasıl olmalı ?

Doğru ayarlanmamış bir koltuk yüksekliği uzun sürüşlerde sadece pedal çevirme zorluğu yaratmaz aynı zamanda sırt ve diz ağrılarına neden olur.

Bilimsel araştırmalarda yapılan ölçümlerde standartınızı ayarlayamadığınız her 5mm lik bir azalmanın sele üzerinde kalçanıza ve vücudunuza etkisi % 10 – 20 arasında değişen bir basınç artışı sağladığını ortaya koymuştur.

Pedal Çevirirken Doğru Acının Hesaplanması

Bir yabancı makalede görmüştüm şimdi bunu resimlerle size aktarayım. Bisiklet sürerken koltuk yüksekliğinin ayarlanması çok elzem bir durumdur. Bu koltuk ayarı ile hem sırt, bel ve diz ağrılarından kurtulursunuz hem de az güçle daha fazla yol kat edebilirsiniz.

Doğru Sele Ölçümü İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 Adet Cetvel
  • Açı ölçer (Gönye )
  • Bant

Resimdeki gibi bantlarımızı uygun yerlere yapıştırıp cetveller ile doğrusallarını kalçadan dize ve ayak bileğinde dize şekilde uzatıp ayak tabanımızı yere paralel şekilde gelecek şekilde ayarlıyoruz.

kolları ayak bileği ve kalça eklemi belirteçleri ile aynı hizaya gelecek şekilde hizalayın.
Açıölçerdeki açı ölçümünü kontrol edin ve sele yüksekliğini 25 ila 30 derece okuyana kadar ayarlayın.

Optimum güç ve rahatlık için okumanızın 25 ila 30 derece arasında olmasını istersiniz. Doğru olana kadar eyeri yukarı veya aşağı hareket ettirin. Normalde sahip olduğunuz yerden büyük bir değişiklik olursa, bir süre tuhaf hissedecek, ancak bunu dışarı çıkardığınızda çıktı ve performansta bir artış hissetmeye başlayacaksınız.

Bisiklet Selesi Yükseklik Ayarı Nasıl Olmalı ?

Bisiklet koltuğunun açısının ve ileri pozisyonunun sürüş konforunu etkileyen en önemli hususlardandır. Önemli olan tek unsur koltuğun yükseklik ayarı değildir. Ağrılardan kurtulmak ve daha rahat sürüş sağlamak için bisiklet koltuğunun öne arkaya ayarlarının tam yapılmış olması gerekir.

Bisiklet sürüşü sırasında koltuğunuzun ön arka ayrlarının doğruluğunu test etmek için pedalınız tam 3 pozisyonunda diziniz ile aynı hizada olması gerekir. Bir başka deyişle pedalanız dizininzin 3 pozisyonunda tam üzerinde durması gerekir.

Koltuk ayarınızı koltuğun altında ve yanlarında bulunana vidalar sayesinde ayarlanabilir. Kadınlarda koltuk ayarı erkeklere nazaran biraz daha öne doğru olabilir. Koltuk ayarınızın tam olması için bir civalı ölçüm aletiyle hesaplama yapabilirsiniz.

Eğer gerçekten ağrılarınız bunlara göre değişmediyse bir bisiklet mağazasına giderek daha konforlu bir bisiklet koltuğu almalısınız yeni çıkan koltukların içerinde koltuk düzlük ayarı için kullanım klavuzu ve bir su terazisi bulunmaktadır.

Neden profesyonel bisiklet uyumlarını öneriyoruz?


Uzun yolculuklar yaparsanız, kramponları kullanırsanız veya sadece pedal hareketinizle güç çıkışınızı optimize etmek istiyorsanız, profesyonel bir bisiklet sürüş ayarları önerilir. Doğru bisiklet kurulumuna sahip olmak, yaralanmanın önlenmesi, optimum güç çıkışı ve bisiklette genel konfor için çok önemlidir.

Üstelik hiçbir bisikletçi aynı değildir. Eğik bir pelvisiniz olabilir, bir bacağınız diğerinden biraz daha uzun olabilir veya esnekliğiniz (veya bunun eksikliği) eyerinizin farklı şekilde konumlandırılmasını gerektirebilir. Aynı zamanda, koltuk pozisyonunuz genel kurulumunuzun sadece bir parçasıdır. Bisikletle gerçekten bir arada hissetmeniz için tüm bisiklet kurulumunuzun vücudunuza uyması gerekir.

Dışarıda çok sayıda profesyonel bisikletçi var ancak bunların gerçekten tam size göre ayarlamalara yardımcı olması için sizin biraz bu bilgileri bilip onlarada göstermeniz size olan ilgilerini artıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir