Bisiklet

Bisiklet Bakımı Ne Sıklıkla Yapılır ?

Bisikletin ne kadar sıklıkla bakım gerektiğine dair gerçek cevap, ne kadar sürdüğünüze bağlıdır. Çoğu insan için, bisiklet ihtiyaçlarının tümü yıllık bir kontrol olabilirken, kilometrelerce yol alan sürücülerin yılda iki kez bisikletlerini getirmeleri gerekebilir. Ve tabii ki bir şeylerin doğru olmadığından şüpheleniyorsanız hemen bisikletinizi bakıma almalısınız.

Rutin yıllık kontroller için, deneyimli personel gerekli jant telleri, lastikler, tekerlek yatakları, vites değiştiriciler, kollar, fren balataları, kaliperler ve kablo sistemlerini inceleyecek, ayarlayacak, servis yapacak, yağlayacak veya değiştirecektir. Yılda bir veya iki kez profesyonel bisiklet ayarları, bisikletinizin ömrünü uzatarak kendi masraflarını karşılar.

Bisiklet Bakımı Evde Nasıl Yapılır ?

Hangi Sıklıkla Bisikletim Bakım İster ?

Her Sürüşten Önce Bisiklet Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bisikletinizi sürmeden önce kontrol etmek için bu ABC üç adımlı yöntemini kullanın:

  • A – Lastiklerinizi uygun basınca kadar havalandırın. Sadece uygun basınca sahip olmak sürüşü kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda patlamaları önler ve lastiklerin daha uzun süre dayanmasını sağlar. Yol boyunca herhangi bir daireyi düzeltmek için yanınızda bir yama kiti ve lastik pompası olduğundan emin olun.
  • B – Frenler bisikletinizin önemli bir güvenlik özelliğidir, bu nedenle sürüşünüze çıkmadan önce iyi çalışır durumda olduklarından emin olmak istersiniz. Fren balatalarının gerektiği gibi kavradığından emin olmak için her iki fren kolunu da çalıştırın.
  • C – Zincir, sizi ileriye taşıyan bisikletinizle aranızdaki bağlantıdır. Ona, viteslere ve vites değiştiricilere dikkatlice bakın ve sürmeden önce her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olun.

Bisiklet Temizliğini Hangi Sıklıkla Yapmalıyım ?

Bisikletlerin çok sayıda hareketli parçası olduğundan, bisikletinizi temiz tutarsanız bu parçalardan daha iyi performans elde edersiniz. Ancak, bir bisikleti hortumla aşağıya püskürtmek, bisikleti temizlemenin en iyi yolu değildir. Ait olmadığı yerlere su dökemeyeceğiniz için genellikle ıslak bir bezle silmek daha iyidir. Daha sert kirlerin fırçalanması ve ardından silinmesi gerekebilir.

Bisikletimi Hangi Sıklıkla Yağlamalıyım ?

Bisikletteki en önemli yağlama noktalarından biri zincirdir. Kuru göründüğünde veya gıcırdamaya başladığında zincir yağını uygulayın. Islak havalarda sürüş yapılıyorsa, paslanmasını önlemek için sürdükten sonra biraz yağ uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca gerekli fren ve vites kollarını, kabloları ve kaliper ve vites değiştirici tertibatlarını yağlayın.

Bisikletimi Hangi Sıklıkla Sıkılaştırmalıyım ?

Bisiklet, çeşitli somunlar, cıvatalar, vidalar ve pullarla bir arada tutulur. Zamanla bunlardan herhangi biri gevşek çalışabilir, bu yüzden bisikletinize gevşek veya eksik donanımları ararken bir kez daha iyi bakın. Çoğu bisiklet donanımı, çok amaçlı bir bisiklet aracı kullanılarak sıkılabilir.

Bisikletinize yılda bir veya iki kez profesyonel bakım yaptırmakla her sürüşten önce ve sonra önleyici bakım yapmak arasında, uzun yıllar sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir