Bisiklet

Bisiklet Ayakkabısı Seçimi

Spor ayakkabılardan bisiklet ayakkabılarına geçiş yapmaya hazır mısınız? Hemen hemen her ayakkabıyla bisiklete binebilirsiniz, ancak düzenli olarak kullanan herkes bisiklet için özel olarak tasarlanmış ayakkabıları kullanmak isteyecektir. Bisiklet ayakkabısı almaya karar vermeden önce yazıları okuduktan sonra mutlaka 1 – 2 kere denemenizi tavsiye ederim.

Bisiklet Ayakkabısı Ne İşe Yarar ?

Bisiklet ayakkabısı normal spor ayakkabılarla karşılaştırıldığında bisiklet ayakkabıları, siz pedal çevirirken daha verimli enerji aktarımı sağlamak için daha sert tabanlarlaüretilmişti. Yaptığınız sürüş türü, ister yol bisikleti, ister dağ bisikleti veya şehir içinde işe gidip gelmek ve koşmak olsun, seçiminize rehberlik edecektir.

Bisiklet ayakkabısı, ayaklarınızı bisiklet üzerinde güvenli bir şekilde tutmak için genellikle uyumlu bir pedal ile eşleştirilir. Birçok bisiklet ayakkabısının, klipssiz pedallara taktığınız 2 delikli veya 3 delikli kilitleri vardır ve her vuruşta daha verimli pedal çevirmenizi sağlar. PEdallar ile ilgili daha geniş bilgiyi diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

Bisiklet Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bisiklet ayakkabıları genelde 3 seçenek altında satılmaktadır. Sürüş şeklinize göre ayakkabı seçimi yapacağınız için ilk önce belirlemeniz gereken bir kaç faktör var.

  • Yaptığınız bisiklet türü : Yolda bisiklet mi kullanıyorsunuz yoksa dağ bisikleti mi kullanıyorsunuz? Her sürüş türü için farklı ayakkabılar vardır.
  • Bisiklet ayakkabılarının takılması : Yol ayakkabısı, sokak ayakkabılarınızdan oldukça farklıdır – nasıl sığmaları gerektiğini öğrenin.
  • Bisiklet ayakkabıları ve kramponlar : Önemli olan, uyumlu olmalarını sağlamaktır.

Bizlerin Türkiye de çok fazla bisiklet seçenekleri olmadığı için genelde bir bisiklet türünü evimizde muhafaza ederiz ve o tür bisiklet üzerine diğer aksesuarlarımızı almaya çalışırız. Bisiklet türümüzü de değiştirdiğimizde tüm aksesuarları ona göre ayarlamaya çalışırız. O yüzden alacağınız, aradığınız bisiklet ayakkabısına göre alt başlıkları inceleyebilirsiniz.

Yol bisikleti İçin Bisiklet Ayakkabıları

İyi bir klipsiz pedal sistemi ile birlikte giyilen yol ayakkabıları, ister eğlence amaçlı sürücüler ister yarışçılar olsun, yol sporları için idealdir. Hız için tasarlanmış olup, Velcro® kayışları, kilitleme tokaları ve cırcırlı kabloların yardımıyla ayağınızı (özellikle topuğunuzu) yerinde tutan dar bir profile sahiptir.

Yol pabuçları hafif ve sert olacak şekilde tasarlanmıştır. Bisiklete binmek için harikadırlar, ancak yürümeleri rahat değildir, bu yüzden hızlı molalara ve kısa kahve molalarına sadık kalın. Bir triatlon planladıysanız, hızlı geçişler için hızla kayan yol ayakkabılarını arayın. Omuz sezonu veya soğuk havada sürüş için, ayak parmaklarınızın donmasını önlemek için bir çift tam oturan bisiklet ayakkabısı kılıfı ekleyin.

Yol Bisikleti için Pedal uyumluluğu:

3 delikli kilit: Yol bisikleti ayakkabılarının tabanında, Look, Time ve Shimano (SPD-SL) üreticilerinin kilitlerini ve pedallarını kabul eden üç deliği vardır. 3 delikli bir kilit sistemi, sürüş sırasında en fazla stabilite ve enerji transferini sunar. Büyük kilit, pedala uygulanan kuvveti geniş bir alana yayabilir. Bu, bağlantı noktaları üzerindeki baskıyı azaltır ve sert pedal çevirirken güvenli bir bağlantı sağlar.
2 delikli kilit: Bazı yol ayakkabılarında Shimano (SPD), krank kardeşler veya Time imalatçılarının pedallarıyla eşleşen 2 delikli (3 delikli kilit sistemine ek olarak) kullanılır. Ayakkabıları uyumlu bir pedal ile eşleştirmek isteyeceksiniz.

Maksimum pedal gücü ve verimliliği için , performansı önemseyen yol bisikletçileri en sert tabanı ve en hafif ayakkabıları tercih edebilir. Karbon fiber gibi malzemeler ağırlığı azaltır ve daha hızlı performans için taban sertliğini artırır, ancak aynı zamanda en pahalıdırlar.
İşe gidip gelme veya bisiklet turu gibi bisiklete binmek ve inmek için çok zaman harcıyorsanız , dolaşmak için iki kramponlu bir dağ bisikleti ayakkabısı veya şehir bisiklet ayakkabısı düşünebilirsiniz.

Şehir Bisikletleri İçin Bisiklet Ayakkabısı

Yolcuların giydiği bisiklete özgü ayakkabılar, bir sokak ayakkabısının esnekliğini bir yol ayakkabısının sert tabanıyla harmanlamak için tasarlanmıştır – sağlam bir kauçuk dış tabana sahip iyi bir gün yürüyüşçüsü düşünün. Bunlarla amaç, pedal çevirme verimliliği ile bisiklet dışı konfor arasında bir denge kurmaktır.

Bu kategorideki birçok ayakkabı aynı zamanda bir SPD klipsiz pedal sistemi (diğer adıyla 2 delikli klipssiz) ile de kullanılabilir ve çoğu, asfalt yollarda hafif patika sürüşü ve bisiklet turu için uygundur. Çoğu bisiklet SPD uyumlu pedallarla donatıldığından, spin sınıfı için de iyi bir seçenektir.

Yağmur, sulu kar veya karda yıl boyunca sürüş yapmayı planlıyorsanız , ayaklarınızı kuru ve sıcak tutmak için bisiklet ayakkabısı kılıfları satın alabilirsiniz .

Dağ Bisikleti İçin Bisiklet Ayakkabısı

Düz pedal kullanan yeni bir dağ bisikletçisiyseniz, sahip olduğunuz rahat ayakkabılarınızı giyerek işinizden kurtulabilirsiniz. Ancak zamanla, muhtemelen dağ bisikleti için yapılmış ayakkabılara geçmek isteyeceksiniz.

Düz ayakkabılar, ayaklarınızı klipsizden daha hızlı bir şekilde pedallardan çekmenize de olanak tanır (düşme yaklaştığında, tatlı bir toparlanma ile çarpışma arasındaki fark anlık bir saniye olabilir). Bu ayakkabıların tabanlarında genellikle ayaklarınızı yerinde tutmak için pedallarınızın ısırabileceği yapışkan kauçuk bulunur. Enduro, tüm dağ, serbest sürüş ve yokuş aşağı sürüşler için yaygındır.

Klipsiz sürüş, size daha fazla kontrol, daha fazla pedal çevirme gücü sağlar ve pedallarınızdan sekmeyi (veya ayağınızı kaybetmeyi) önlemeye yardımcı olur. Dağ bisikleti, 2 delikli klipssiz pedallarla ilgilidir (bazen SPD sistemi olarak adlandırılır), bu nedenle ayakkabılarınızın, kramponlarınızın ve pedallarınızın uyumlu olduğundan emin olun. Klipsiz pedallar ve ayakkabılar arazi veya patika sürüşü için yaygındır, ancak bunları aynı zamanda enduro, tüm dağ, serbest ve yokuş aşağı binicilerde de göreceksiniz.

Dağ Bisikleti Bisiklet Ayakkabısı Çeşitleri

Düz (platform) : Bu bisiklet ayakkabılarının kilitleri yoktur ve düz, daha geniş platform pedallarına uyar. Kavrayıcı kauçuk dış tabanları daha iyi çekiş ve pedallara “yapışacak” şekilde tasarlanmıştır. İçeri veya dışarı klipslemediğiniz için bisiklete binip inmek kolaydır, bu da parkurlarda kullanışlıdır. Gündelik sürüş, patika sürüşü veya daha teknik sürüş için iyi bir seçimdir.

Pedal uyumluluğu:  Klipsiz dağ bisikleti ayakkabılarında Shimano (SPD), krank kardeşler, Look veya Time üreticilerinin pedallarını kabul eden 2 delikli kilit sistemi kullanılır. Yine, ayakkabıları uyumlu bir pedal ile eşleştirmek isteyeceksiniz.

Özellikler: Fiyatta yükseldikçe, daha sert tabanlar, daha hafif ağırlık, geliştirilmiş ayak ve / veya ayak bileği koruması, su geçirmez astarlar ve ek cırt cırt kayışlar veya bir toka ve mandal tipi kayış gibi özellikler elde edersiniz. geliştirilmiş uyum ve ayak güvenliği. Bazı ayakkabılar ayrıca yumuşak, gevşek kirlerde tutuş için çıkarılabilir burun çivileri sunar.

Hangi ayakkabıyı seçerseniz seçin, ne kadar uzağa gideceğinizi ve bisikletle ne kadar zaman geçireceğinizi düşünün. Süper sert veya kaygan ayakkabılarla bisikletinizi çamurlu arazide veya kaygan kayalarda yürümek eğlenceli değildir. Engebeli arazide yürümeyi bekliyorsanız, çekiş gücü olan veya çıkıntılı tabanlar arayın.

Doğru uyumu bulmak

Bisiklet ayakkabılarıyla ilgili fark edeceğiniz bir şey, bunların tipik ayakkabılarınız olmadığıdır. Birçoğu gerçekten sert ve onları ilk kez denediğinizde biraz rahatsız görünebilir – özellikle de yol bisiklet ayakkabıları.

Sertlikleri, pedal çevirmenizin enerjisini inanılmaz bir verimlilikle bisikletinize aktarabilecekleri anlamına gelir – yelken yapıyormuş gibi hissedeceksiniz. Yol ayakkabılarını takarken, sıkı olmadıklarından emin olun. Ayak parmaklarınız için biraz yer bırakan, kemerinizin altında destek sağlayan ve topuğunuzun sürtünmesini veya kaymasını önleyen bir çift alın.

Dağ bisikleti ayakkabısı ile şehir içi kullanım bisikleti ayakkabıları sertlikle biraz daha esnektir, çünkü onların içinde yürüyeceğiniz zamanlar olacaktır.

Bisiklet Ayakkabısı Aksesuarları

Bisiklet ayakkabısı, çeşitli ayakkabı kapatma türlerinden biriyle birlikte gelir:

  • Bağcıklar  , en kişiselleştirilebilir uyum ve rahatlığı sunar. Ancak sert koşullarda ıslanabilir ve kirlenebilirler. Bağcıklı bir ayakkabı kullanırken, uçlarının korumasız bir zincire takılmasını önlemek için yeterince kısa olduğundan veya sıkışmış olduğundan emin olun.
  • Cırt cırt bantlar  hızlı kapanma sağlar ve çamurlu, ıslak koşullarda kullanılabilir durumda kalır. Kayışlar bağcıklardan daha az esnektir ve güvenli bir şekilde takılma olasılığı daha yüksektir. Çoğu bisiklet ayakkabısının iki veya üç askısı vardır; daha fazla kayış, uyumu daha fazla ayarlayabilirsiniz.
  • Tokalı çentikli kam kayışları  daha pahalıdır, ancak en büyük kenetleme gücünü ve güvenliği sunarlar.
  • Boa gibi kadranlar / cırcırlı kablo bağcıkları, bir kablo bağcıkları sistemini sıkılaştıran bir kadran sistemine sahiptir. Uygunluğu ayarlamak için genellikle bir topuzu çevirirsiniz. Kadranlar, bağları geri almak için hızlı serbest bırakma sistemine sahiptir.

Bisiklet ayakkabı kılıfları:  Hava soğuduğunda veya ıslandığında, bisiklet ayakkabılarınızın üzerine bir çift ayakkabı kılıfı geçirmenize yardımcı olur. Bu patikler, yalıtım ve su geçirmezlik sağlamak için genellikle neopren veya kauçuk kaplı bir laminattan yapılır. Tabanlar, takozları veya çıkıntılı tabanları yerleştirmek için oyuklara sahiptir. Ayakkabı kılıfları yalnızca sürüş içindir; tabanlar bunun için tasarlanmadığı için yürürken onları çıkarın.

Burun kılıfları:  Hafif soğuk bir sürüşün sınırını kaldırmak için, ayak parmağınızı kapatmayı düşünün. Bunlar, ayakkabı kılıfları için daha az hacimli bir seçenek sunar ve ayaklarınıza hoş bir sıcaklık sağlar.

Bisiklet Ayakkabısının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Bisiklet ayakkabılarınızı nasıl temizlemelisiniz:  Ayakkabılar, kirlendiğinde bir havlu veya bez ile silinerek temiz tutulmalıdır. İnatçı kirler için, ılık su ve biraz sabunla kombine edilmiş bir fırça kullanın.

Bisiklet ayakkabılarınızı nasıl kurutursunuz:  Islak ayakkabılarınızı iyice kuruladığınızdan emin olun. Önce bir havluyla elinizden gelenin en iyisini yapın, ardından ayrı ayrı kurumaları için ayak tabanlarını çıkarın.

Islak ayakkabıları kurutmanın en etkili yolu bot kurutucu kullanmaktır. Bu, ayakkabılarınızı birkaç saat içinde kurutmak için ılık ve yumuşak bir hava akımı kullanır. Diğer bir yöntem ise ayakkabıların gazete ile paketlenmesidir. Gece boyunca oturmalarına izin verin ve ayakkabılarınızdaki kalan nemi emdikten sonra sabah gazeteyi çıkarın. Islaklık miktarına bağlı olarak, işlemi hızlandırmak için kağıdı birkaç saat sonra değiştirmeyi seçebilirsiniz.

Kramponlarınızı ne zaman değiştirmelisiniz: Kramponlarınızı düzenli olarak aşınma açısından kontrol edin ve üreticinizin tavsiyelerine uyun. Genel olarak, kilitleri serbest bırakmaları zorlaşırsa veya çok az çabayla veya istemeden serbest kalmaya başlarsa değiştirmelisiniz. Daha önce sahip olmadığınız sorunları yaşadığınızı fark ederseniz kramponlarınızı değiştirin. 

Yedek kilitler nasıl bulunur: Bisiklet Ayakkabısı Kilitleri  pedallarla eşleşir, bu nedenle kilit alışverişine çıkmadan önce hangi pedala sahip olduğunuzu bildiğinizden emin olun. Pedalınız için genellikle yalnızca bir yedek kilit seçeneği vardır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir