Basketbol

Basketbol’a Başlama Rehberi

Basketbol’a yeni başlayanlar için hazırlanmış olan en temel konuların olduğu Basketbola Başlama Rehberi

Basketbol Topu Boyutu

Çocuğuma hangi numara top almalıyım ? , Küçük çocuğa top sürme nasıl öğretmeliyim ? sorularına cevap arıyorsanız bu bölümü okumadan geçmeyin.

Küçük çocuğunuza top sürme sanatını öğretmek mi istiyorsunuz? Bunun için bir top var. Yedi inçlik mini basketbol, ​​yeni başlayan ve basketbol oynamayı öğrenen küçük çocuklar için iyi bir seçenektir. Mini basketbollar ayrıca daha yaşlı sporcular için beceri eğitimi için de kullanılabilir.

Ama ya ciddileşmek istiyorsan?

Liginize, yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz yaygın olarak kullanılan üç boyut vardır.

Yetişkin erkek liglerinin çoğu – 13 yaş ve üzerindekiler – çevresi 29,5 ″ olan 7 numara basketbol kullanır. Karşılaştırıldığında, 9 – 12 yaş arası çocuklara hitap eden çoğu kadın liginde ve gençlik liginde, 28.5 ″ ile gelen 6 numara bir top kullanılıyor.

Son olarak, 5 numara bir basketbol topu erkeklerin bedeninden tam iki inç daha küçüktür ve 27,5 at’ye yerleşir. Bu top 9 yaşın altındaki çocuklara yöneliktir.

Basketbol Topu Malzemeleri

Basketbol topu alırken bilmeniz gereken bazı özellikler hakkında kısa kısa bilgileri.

Basketbolun malzemesi, dikkate alınması gereken başka bir özelliktir, ancak rekabetçi bir şekilde oynuyorsanız, malzeme büyük ölçüde lig gereksinimlerine bağlı olabilir.

Üç temel malzeme türü vardır: deri, sentetik (kompozit olarak da bilinir) ve kauçuk.

Profesyoneller oynarken deri basketbol kullanıyorlar. Bu malzeme pahalı olsa da, yumuşak ve esnektir. En büyük avantajı kontrolün artmasıdır – avuçlarınız terli olsa bile, deri toplar yüksek bir kavrama seviyesi sağlamak için yapılmıştır. Ayrıca, kapalı kortların ahşap döşemesinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, deri basketbol toplarının yalnızca kapalı sahalarda kullanılması gerektiğine dikkat etmek önemlidir, çünkü beton yüzeylerini hızla bozar. Ayrıca, onları rekabetçi bir şekilde kullanmadan önce bir alıştırma süresine ihtiyaç duyarlar.

Sentetik toplar performans açısından oldukça başarılı bir orta yol sunar. İlk olarak, kullanmadan önce bu malzemeyi kırmaya gerek yoktur. İkincisi, hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir. Üçüncüsü, aynı zamanda çok dayanıklıdır. Sentetiklerin sahayı biraz aşındırdığını görebilirsiniz, ancak biraz dirsek yağıyla parlaması gerekir.

Kauçuk basketbol topları genellikle açık sahalar için yapılır ve açık hava basketbolu olarak adlandırılır Ekstra zıplama ve dayanıklılık sunabilirler. Ayrıca yeni öğrenen yeni başlayanlar veya eğlence amaçlı oyunlar için iyi bir seçenek olabilirler.

Ayrıca, top sürme sesiniz üzerinde en büyük etkinin malzemenin olacağını tahmin ettiyseniz, haklısınız. Bu tatmin edici thunk thunk sesi güzelce kırılmış bir deri toptan gelir , oysa daha delici thwak bir lastik toptan gelir.

Basketbol Antrenman Topları

Akıllı Basketbol Topları artık hayatımızda ve her türlü veriyi kaydedip bluetooth üzerinden telefonumuza aktarabiliyor.

Geleneksel antrenör, genellikle ortalama basketbolunuzun iki katı veya daha fazla ağırlığında olan ağırlıklı bir lastik toptur ve top sürme becerilerinin yanı sıra top sürme, pas ve şut için güç ve form geliştirmek için kullanılır.

Atışınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için bir atıcı basketbolu deneyin. Doğru el yerleşimini gösteren hassas işaretçilerle bu basketbol topları, atış tekniğinizi geliştirmek için tasarlanmıştır.

Diğer bir seçenek de, bir dizi beceriyi geliştirmenize yardımcı olmak için teknolojiyi kullanan bağlantılı bir basketbol. Bu dijital “akıllı toplar”, atış yüzdenizi, başarılarınızı, ıskalarınızı ve diğer istatistiklerinizi takip edebilir. Birçok “akıllı top”, sosyal medya üzerinden arkadaşlarınıza meydan okumanıza veya koçunuza istatistikler göndermenize ve hatta simülasyon oyunlarında rekabet etmenize izin vererek nasıl performans göstereceğinizi anlamanıza olanak tanır. Dahası, bazı modellerde yerleşik antrenmanlar ve alıştırmalar vardır ve seviye atlama gibi oyun öğeleri içerir.

Bu “akıllı” toplar, tüm bu verileri gözden geçirebileceğiniz bir akıllı telefona bağlanmak için Bluetooth kullanır ve bu, oyunundaki zayıflıkları tespit etmek isteyen gelişmiş oyuncular için yararlı bir araç olabilir.

İhtiyacınız olan basketbolu belirlemek, amacını bilmek ve ardından boyutunu, malzemesini ve rengini değerlendirmek kadar basittir. Sahaya vurduğunuzda topunuzun içini ve dışını anladığınızı bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Kim bilir, bir takım arkadaşının top malzemesini sadece onların driplingini duyarak bile gösterebilirsiniz.

Basketbol Kuralları

Basketbol bir takım sporudur. Beş oyuncudan oluşan iki takım, yerden 10 fit yükseklikte bir çemberden bir topa ateş ederek gol atmaya çalışır. Oyun, mahkeme adı verilen dikdörtgen bir zeminde oynanır ve her iki ucunda birer çember bulunur. Saha, orta saha çizgisiyle iki ana bölüme ayrılmıştır. Hücum takımı topu orta saha çizgisinin gerisinden oyuna sokarsa, topu orta saha çizgisinin üzerinden geçirmek için on saniyesi vardır. Olmazsa, savunma topu alır. Hücum takımı topu orta saha çizgisinin üzerinden aldığında, artık orta saha çizgisinin arkasındaki alanda topa sahip olamaz. Aksi takdirde, savunmaya top verilir.

Top sahadan geçerek veya dripling yaparak sepete doğru hareket ettirilir. Topa sahip olan takıma hücum denir. Topsuz takıma savunma denir.

Savunma topu çalmaya, şut çekmeye, pasları saptırmaya ve ribaund toplamaya çalışır.

Basketbolda Puanlama Sistemi

Bir takım basket attığında iki sayı atar ve top diğer takıma gider. Üç sayılık yayın dışında bir basket veya şut atılırsa, o sepet üç puan değerindedir. Serbest atış bir puan değerindedir. Bir yarıda yapılan faullerin sayısını ve / veya yapılan faul türünü içeren bazı formatlara göre bir takıma serbest atışlar verilir. Bir atıcıyı kirletmek, atış yaptığı sırada nerede olduğuna bağlı olarak her zaman atıcıya iki veya üç serbest atış hakkı verilmesiyle sonuçlanır. Üç sayı çizgisinin dışındaysa, üç atış yapar. Diğer faul türleri, bir devre boyunca belirli bir sayı birikene kadar serbest atışların verilmesine neden olmaz (“takım faulleri” olarak adlandırılır). Bu sayıya ulaşıldığında, faul yapılan oyuncuya ‘1’e 1′ fırsatı verilir. İlk serbest atışını atarsa, ikinci bir atış yapabilir. İlk atışı kaçırırsa, top ribauntta canlıdır.

Fauller ve İhlaller
Topu rakip oyuncudan çalmanın yanı sıra, bir takımın topu almasının başka yolları da vardır.

Böyle bir yol, diğer takımın faul veya ihlal yapmasıdır.

Basketbol Faulleri

Kişisel fauller: Kişisel fauller, her türlü yasa dışı fiziksel teması içerir.

İsabet
İtme
Tokatlama
Tutma
Yasadışı seçim / ekran – hücum oyuncusu hareket ettiğinde. Hücum oyuncusu bir uzvu dışarı çıkardığında ve savunma oyuncusunun yolunu kapatmak amacıyla bir defans oyuncusu ile fiziksel temas kurduğunda.
Kişisel faul cezaları: Bir oyuncu faul yapılırken atış yapıyorsa, şutu girmezse iki serbest atış alır, ancak şutu girerse yalnızca bir serbest atış alır.

Üç sayılık gol için şut atarken oyuncuya faul yapılırsa ve oyuncu şutunu kaçırırsa üç serbest atış hakkı verilir. Bir oyuncuya üç sayılık atış yapılırken faul yapılır ve yine de başarırsa, bir serbest atış hakkı verilir. Böylece oyunda dört puan toplayabilirdi.

Gelen. Eğer atış yapılmadığı sırada faul yapılırsa, top faulün yapıldığı takıma verilir. Topu en yakın taraftan veya taban çizgisinden, saha dışına alırlar ve sahaya geçmek için 5 saniyeleri vardır.

Bir bir. Faul yapan takımın oyunda yedi veya daha fazla faulü varsa, faul alan oyuncuya bir serbest atış hakkı verilir. İlk atışını yaparsa, başka bir serbest atış hakkı verilir.

On veya daha fazla faul. Faul yapan takımın on veya daha fazla faulü varsa, faul alan oyuncu iki serbest atış alır.

Şarj oluyor . Bir oyuncunun savunma oyuncusunu itmesi veya üzerinden geçmesi durumunda yapılan hücum faulü. Top, faulün yapıldığı takıma verilir.

Engelleme . Blok, bir defans oyuncusunun rakibin sepete gitmesini önlemek için zamanında pozisyon belirlememesinden kaynaklanan yasa dışı kişisel temastır.

Açıkça faul . Bir rakiple şiddetli temas. Buna vurma, tekme atma ve yumruk atma dahildir. Bu tür faul, serbest atışlara ek olarak, serbest atıştan sonra topun kontrolünü elinde tutmasına neden olur.

Kasıtlı faul . Bir oyuncu, topu çalmak için makul bir çaba göstermeden başka bir oyuncuyla fiziksel temas kurduğunda. Yetkililer için bir karar çağrısıdır.

Teknik faul . Teknik faul. Bir oyuncu veya antrenör bu tür bir faul yapabilir. Oyuncu temasını veya topu içermez, bunun yerine oyunun ‘tavırları’ ile ilgilidir. Kaba dil, müstehcenlik, müstehcen hareketler ve hatta tartışmak teknik bir faul olarak kabul edilebilir; puan defterinin yanlış doldurulması veya ısınma sırasında smaçlama ile ilgili teknik detaylar da olabilir.

Basketbol İhlalleri

Yürüme / Seyahat . Top sürmeden ‘bir buçuk adımdan’ fazlasını atmak, hareket etmektir. Dripling yapmayı bıraktıktan sonra pivot ayağınızı hareket ettirmek seyahat etmektir.

Taşıma / avuç içi . Bir oyuncu eli ile topun çok uzağına veya bazen topun altından dripling yaptığında.

Çift Dripling . Topun iki eliyle aynı anda topun üzerinde sürülmesi veya driplingin kaldırılması ve ardından tekrar dripling yapılması çift driplingdir.

Held top . Bazen, iki veya daha fazla rakip oyuncu aynı anda topa sahip olur. Uzun süreli ve / veya şiddetli bir mücadeleden kaçınmak için, hakem hareketi durdurur ve topu bir takıma veya diğerine dönüşümlü olarak verir.

Kalecilik . Bir savunma oyuncusu sepete doğru giderken, arkalığa dokunduktan sonra sepete doğru ilerlerken veya çemberin üstündeki silindirdeyken şutu engellerse, kaleye gider ve şut sayılır. Hücum oyuncusu tarafından yapılırsa, bu bir ihlaldir ve top, taç atışı için rakip takıma verilir.

Geri saha ihlali . Hücum topu orta saha çizgisine getirdiğinde, topa sahip olma sırasında çizgiyi geçemezler. Eğer yaparlarsa, top, gelen pas atması için diğer takıma verilir.

Zaman kısıtlamaları . Topu saha içinde geçen oyuncunun pas vermek için beş saniyesi vardır. Aksi takdirde, top diğer takıma verilir. Diğer zaman kısıtlamaları, bir oyuncunun yakından korunduğunda topa beş saniyeden fazla sahip olamayacağı kuralı ve bazı durumlarda ve seviyelerde, bir takımın belirli bir zaman çerçevesi içinde şut atmasını gerektiren şut saati kısıtlamalarını içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir