Basketbol

Basketbol Potası Satın Alma Rehberi

En çok tercih edilen sporların başında gelen Basketbol için küçük çocuklar için ev içerisinde tercih edebileceğiniz basketbol potasından bahçenize monte edebileceğiniz basketbol potalarına kadar geniş bir yelpazede sunulan Basketbol Potası Satın Alma rehberi hazırladık.

Basketbol potası alırken ayaklı yada duvara monte edilip edilememesine göre seçim yapmanız gerekecek. Sabit olmayan sadece panya ve çemberi olan potalar çok fazla tercih edilmek ile birlikte 90cm den 305cm ye kadar ayarlanabilir alt tarafı su yada kum ile doldurulmuş potalar bulunmaktadır. Bu potaların tekerleklileri en çok tercih edilmesine rağmen eğer sabit bir yeriniz varsa duvara da monteli almanız sizin için ömürlük olacaktır.

1- Basketbol Potanızı Koyacağınız Yer

Basketbol potanızı satın almadan önce bol miktarda alana sahip olmak isteyeceksiniz. Düz, asfalt bir alan genellikle en iyisidir, bu da araba yollarını popüler bir seçenek haline getirir. Caddeye veya kaldırıma bir basketbol potası yerleştirmeye karar verirseniz, sokak güvenliğini aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Bazı mahalleler bu kamusal alanlara kurulum yapılmasını yasaklamaktadır, bu nedenle önce ilçenize danışın.

2 – Pota Çeşitleri

Potanızın nereye gideceğini öğrendikten sonra, mevcut olan farklı türlere bakmaya başlayın. Her birinin, çeşitli oyuncular için oluşturulmuş tasarımlarla kendi avantajları vardır
Yerde Sabit Pota: Bu çemberler zemine çimento ile sabitlenir ve bu da onları yıllarca evlerinin bir parçası olmasını bekleyen aileler için iyi bir seçenek haline getirir. Yerdeki çemberler genellikle farklı boyut ve beceri seviyelerine sahip oyuncuları barındırmak için ayarlanabilir yükseklik ayarlarıyla birlikte gelir ve sabit ve dayanıklıdır.
Taşınabilir Basketbol Potası: Bu bağımsız birimlerde, oyununuza uyum sağlamak için bunları kolayca hareket ettirmek için taşınabilirlik sağlayan tekerlekler bulunur. Taşınabilir kasnaklar , boyut ve kapasite açısından genellikle 27 ila 42 galon arasında değişen tabanlara sahipken, diğerleri diğer malzemelerle tartılacak bir tabanla birlikte gelir. Çoğunun yüksekliği ayarlanabilirlik ayarları vardır, bu da portatif çemberleri sürekli büyüyen genç oyuncuları olan ebeveynler için iyi bir seçenek haline getirir.
Monte edilmiş basketbol potası: Bu çemberler tipik olarak bir garaj veya evinizin dış duvarı gibi bir yapıya monte edilmiş bir arkalık ve çemberdir. Bu çemberler üstün stabilite sunar ve sınırlı alana sahip bir saha yapmanıza izin verir. Birçok monte edilmiş kasnak sabit bir yüksekliğe ayarlanmıştır, ancak ayarlanabilenler vardır.

3- Pota Arkalıkları (Panya)

Çarpma tahtasında kullanılan malzeme, çemberin genel dayanıklılığının yanı sıra topun ondan sekme şeklini de etkileyecektir.
Temperli Cam Pota : Profesyonel düzeyde kullanılan malzemedir. Temperli cam, oyunculara spor salonlarında bulabilecekleri benzer bir sıçrama ve dönüş sunar.
Akrilik Pota : Bu halkalar, cam görünümünü daha düşük bir fiyata sunar. Ayrıca hafif olma eğilimindedirler, bu nedenle çok fazla desteğe ihtiyaç duymazlar. Daha deneyimli oyuncular, spor salonunda gördüklerinden farklı bir sıçrama veya dönüş fark edebilir.
Polikarbonat Pota: Bu çarpma tahtaları oldukça dayanıklıdır ve akrilik ile benzer bir sıçrama sunar. Elementlere dayanacak şekilde tasarlanmıştır.
Ayrıca arkalığın boyutunu da hesaba katın. Bunlar, profesyonel düzeydeki düzenleme boyutu olan 44 ″ ile 72 ″ arasında değişebilir. Daha küçük boyutlu çarpma tahtaları, tipik olarak 44 ve 54 arasında, yerden tasarruf sağlar ve standart iki arabalı bir araba yolu için iyidir. 60 ″ arkalık harika bir orta nokta olup, yerden tasarruf sağlar ancak yine de bankacılık çekimleri için daha büyük bir boyut sunar.
Arkalıklar genellikle iki farklı şekilde gelir: dikdörtgen ve yelpaze şeklinde. Dikdörtgen çarpma tahtaları daha yaygındır ve oyunculara topu camdan döndürmek için daha fazla alan sunar. Fan şeklindeki çarpma tahtaları daha az yer kaplar. Bazen, hangisine daha çok benzediğinize inebilir.

4- Basketbol Potası Alırken Dikkat Edilmesi Gerek Diğer Bilgiler

İhtiyaçlarınıza en uygun kasnak ve çarpma tahtası türünü bulduktan sonra, kasnağın geri kalanını neyin oluşturduğunu hesaba katmak isteyeceksiniz:

  • Jant: Bir basketbol çemberindeki standart çember çap olarak 18″’dir. Çoğu modern kasnak, ayrılabilir, yay yüklü bir jantla donatılmıştır. Yaylar, bazı düşük fiyatlı çemberlerde açığa çıkabilirken, çoğu yüksek fiyatlı seçenek, onu elemanlardan korumaya yardımcı olmak için yaylara kapatılmıştır.
  • Basketbol Potası Direkleri: Taşınabilir veya yer altı kasnak satın alıyorsanız, kullanılan direk tipini dikkate alın. Yuvarlak direkler, taşınabilir ve daha küçük zemin içi seçenekler için tipiktir. Birden fazla parçadan oluşan bu parçalar smaç için tasarlanmamıştır. Kare bir direk sarsıntılara ve titreşimlere karşı daha iyi dayanır. Bu bileşenler tek parça çelikten yapılmıştır ve daha ağır çarpma tahtalarının yanı sıra smaç arayan oyuncular için destek sağlamaya yardımcı olabilir.
  • Basketbol Potası Ağları: Çemberler genellikle naylondan yapılmış ağlarla birlikte gelir. Ancak, uzun ömürlü olabilen, ancak yağışlı havalarda dışarıda bırakılırsa paslanan bir zincir bağlantı ağı da kullanabilirsiniz. Ayrılabilir ağ klipsleri eklenebilir. Çok fazla basınç uygulanırsa ayrılacaklardır.
  • Basketbol Pota Tabanları: Bu, portatif basketbol potaları için özeldir. Bunlar, çemberi topraklanmış tutmak için tipik olarak su veya kumla doldurulur. Soğuk iklimlerde, tabandaki az miktarda antifriz, suyun bir buz bloğuna dönüşmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Basketbol Potası Yükseklik Ayarı: Satın aldığınız kasnak tipine bağlı olarak bir yükseklik ayar mekanizması ile gelebilir. Bu, daha genç bir oyuncunun tam boyutlu bir çemberde oynamaya hazır olmayan ancak içinde büyüyecek olan ebeveynler için iyi bir seçenektir. Bu kasnakların çoğu 7 1/2 ‘ila 10’ arasında ayarlanabilir, ancak bazıları daha geniş bir aralıkla gelir.

Makaleyi okuyup Basketbol potası alırken nelere dikkat etmenizi öğrendiğinize göre hemen potanızı sipariş edebilirsiniz. Çemberinizi kurup, becerilerinizi mahallenin geri kalanına göstermeye hazır olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir