Basketbol Nedir ? Basketbol Kuralları Nelerdir ?

Basketbol Nedir ? Kısaca tanımı

Basketbol ‘un bir çok tanımı olsa da genel olarak “Beş oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanan ve sahanın her iki ucuna sabitlenmiş ağlı bir çemberden top atılarak gollerin atıldığı oyun.” bir başka tanımda “Basketbol , oyun , genellikle kapalı alanda, dikdörtgen bir sahada, her biri beş oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Her takım, topu rakibin kalesine, yükseltilmiş bir yatay çembere ve basket olarak adlandırılan fileye atarak puan atmaya çalışır .”

Basketbol Kim Tarafından Bulunmuştur ?

James Naismith tarafından ilk bulunan oyunun yine ilk basketbol kuralları da James Naismith tarafından yazılmıştır. 1891 yılında tamammen ortaya çıkmasına karşın 1936 yılında artık olimpik bir spor branşı olmaya başlamıştır.

Basketbol Sahası Ve Ekipmanları

Standart Amerikan basketbol sahası, 15,2 metre x 28,7 metre dikdörtgen şeklindedir; lise sahaları biraz daha küçük olabilir. Sahada, oyunu düzenlemeye yardımcı olan orta daire, serbest atış şeritleri ve üç sayı çizgisi gibi çeşitli işaretler vardır.

Bir sepet, 46 cm çapında bir sahanın her iki ucunda arkalık . Sepetin metal kenarı zeminden 3 metre yüksektedir. Profesyonel oyunda arkalık, 1,8 metre genişliğinde ve 1,1 metre yüksekliğinde bir dikdörtgendir ve genellikle camdan olmak üzere şeffaf bir malzemeden yapılmıştır. Üniversiteler de 1,2 metre yüksek olabilir. Uluslararası saha boyutu ve işaretleri biraz farklılık gösterir. Küresel şişirilmiş topun çevresi 74,9 ila 76 cm arasındadır ve 567 ila 624 gram ağırlığındadır. Kaplaması deri veya kompozisyonlarıdır.

Basketbol Kuralları Kısa Kısa

Basketbol kurallarının en güncelini ve ayrıntılarıyla takip edebileceğiniz en güvenli yer Türkiye Basketbol Federasyonun resmi sayfasında ki bölümdür. Basketbol Kurallarını buradan İndirebilirsiniz.

Basketbol Mevkileri Görevleri Sorumlulukları

Basketbol mevkilerine ve pozisyon görevlerine bakmak isterseniz belki

Basketbolda Kural İhlalleri ve Cezalar

Kısa Kısa Basketbol Hakkında Soru ve Cevaplar

Basketbolu kim ve nasıl buldu?

Naismith eşi ile birlikte, şimdiye kadarki ilk basketbol oyunlarından birinde

James Naismith Basketbolu oyununu oluşturdu. Basketbol, ​​açıkça tanımlanabilir bir mucidi olan tek büyük Amerikan sporudur. James Naismith , Springfield, Massachusetts’teki Young Men’s Christian Association (YMCA) eğitim okulunda Aralık 1891’deki sınıf ödevinin bir parçası olarak sporun orijinal 13 kuralını yazdı.

Basketbol adını nasıl aldı?

Dr. Naismith, kolej öğrencileri için spor salonunun her iki ucuna iki şeftali sepeti kurarak basketbolu yarattı, amacı topu sepete sokmaktı, dolayısıyla adı da buradan geliyordu.

Basketbol neden bu kadar popüler?

Bu oyunun popüler olmasının en önemli yanlarından birisi sadece bir top ve çembere ihtiyaç duyulması ve tek başına bile saatlerce oynana bir spor olmasıdır. Ayrıca diğer özellikleri de

Beklenmedik bir anda müthiş bir heyecan yaratabiliyor. Örnek video da

NBA oyuncuları nasıl bu kadar kolay smaç yapıyor ?

1) Uzunlar
2) Basketbol topunu avuçlayabilirler.
Birincisi açıktır, ikincisi ise sadece basketbol oynayanlar iyi bilir. Topu avuç içinde tutabilirseniz zıplayabilir ve topu tam anlamıyla çemberin içine yerleştirebilirsiniz. Eğer avuçlayamazsanız topu daha fazla zıplamanız gerekecek yada en ufak müdahalede hedeften sapacaktır.

2020 de en çok kazanan Basketbolcu Kim Oldu ve Ne kadar kazandı ?

Şu an itibariyle Steph Curry 2020 yılının en çok kazanan oyuncusu oldu. Steph Curry yılda yaklaşık 40 milyon dolar kazanıyor. Hemen arkasından Chris Paul, LeBron James, Russell Westbrook, John Wall ve James Harden geliyor.

Exit mobile version