Basketbol

Basketbol Mevkileri Görevleri Sorumlulukları

İyi bir basketbol takımı, iyi yağlanmış bir makine gibidir. Her biri belirli bir mevkiyi üstlenen ve nihai hedef olan zafer için görev ve sorumluluklarını yerine getiren beş oyuncu olarak sahaya çıkarlar.

Geleneksel olarak, bu pozisyonları sahip oyuncular yalnızca rollerine sadık kalır ve görevlerine odaklanırlardı, ancak basketbol o zamandan beri çok gelişti ve bu günlerde her oyuncunun aynı anda iki veya daha fazla pozisyonda oynaması gerekiyor.

Yıllar önce, bu pozisyonları dolduran oyuncular sadece rollerine bağlı kalıyor ve pozisyonları dışında hiçbir şey yapmaktan kaçınıyorlardı …

Merkez ve güçlü forvet ribauntların% 90’ına hakim olur, ancak çok nadiren dripling yapar. Oyun kurucular basketbolu sahada yukarı ve aşağı sürüyorlardı, ancak çok nadiren kilit alana giriyorlardı.

Basketbol son zamanlarda çok ilerlemiş olsa da, bu basketbol pozisyonlarını dolduran oyuncuların hala belirli sorumlulukları var.

İşte beş temel mevkii ve görevleri – sorumlulukları.

1- Pivot Oyuncu (Center ) Görevleri ve Sorumlulukları

Merkez oyuncu denilince bir şeyler canlanmasa da bu pozisyonda ki ünlü oyunculardan Shaquille O’Neal, Joel Embiid, Wilt Chamberlain ve Bill Russell denilince oyuncu alanı anlaşılmıştır.

5 Numaralı Oyuncu Nedir ? 5 Numaralı Oyuncunun Görevleri

Merkez (‘5’ olarak da bilinir) genellikle takımdaki en uzun ve en güçlü oyuncudur ve oyunun çoğunu çembere yakın geçirir. Hücum olarak, çoğu merkezin tutarlı bir orta mesafe şutu veya üç sayılık şutu yoktur, çoğu hücumun odak noktası da değildir. Bunun yerine, puanlarının çoğunu çembere yakın kalarak ve hücum ribaundlarını toplayarak veya bir çevre oyuncusu delip geçtiğinde ve savunucusu savunmaya yardım etmek zorunda kaldığında kısa paslar alarak basket atacaklardır.

Bu, pasörlere en iyi açıyı vermek için çemberde nerede hareket edeceklerini bilmek için iyi ellere ve yüksek bir basketbol IQ’suna sahip olmalarını gerektirir.

En iyi pivotlar iyi bir post oyununa sahiptir ve düşük post alanından çeşitli hareketlerle basket atabilirler. Bu, özellikle daha küçük ve daha zayıf bir oyuncuya geçtiklerinde gereklidir. Defansif olarak, bir pivotun iki ana sorumluluğu çemberi savunmak ve basketbolu ribaunt etmektir.

Merkezin mutlaka harika bir şut engelleyicisi olması gerekmez (yine de bu kesinlikle yardımcı olur); Sadece boy ve cüsseleri yer kaplamak ve rakipleri atışlarını değiştirmeye zorlamak çoğu zaman bir skoru önlemek için yeterlidir.

2- Oyun kurucu (Point Guard ) Görevleri ve Sorumlulukları

Oyun kurucu genellikle takımdaki en kısa ama en iyi top hakimidir. Aynı zamanda ‘sahadaki antrenör’ veya ‘yerdeki general’ olarak da bilinen oyun kurucu, oyunların yönetilmesinden sorumludur. Bu mevkide en iyi oyunculara örnek Chris Paul, Magic Johnson, Steph Curry ve John Stockton.

1 Numaralı Oyuncu Nedir ? 1 Numaralı Oyuncunun Görevleri

Hücum kurulduktan sonra oyun kurucu, savunmanın ne yaptığını okuyabilmeli ve akıllıca kararlar verebilmelidir. Bu pozisyon için yüksek düzeyde basketbol IQ’su çok önemlidir, bu nedenle oyun kurucu genellikle saha antrenörü olarak anılır.

Oyun kurucu pozisyonunu dolduran oyuncu bencil olmamalıdır (bencil bir oyun kurucudan daha kötü bir şey yoktur) ve takım arkadaşlarını sahanın hücum ucuna dahil etmeyi hedeflemelidir.

Tüm pozisyonlarda olduğu gibi, oyun kurucu açık pozisyonlarda dış şutu isabet ile atmalı ve aynı zamanda rakip takımın savunmasını delip, takım arkadaşlarına pas verebilmelidir.

Defansif olarak, oyun kurucu rakip takımın oyun kurmasını engellemeye çalışmalı ve sürekli hatsız etmekten sorumludur. Bunu, basketbolu serbest bırakmaya çalışan agresif (ama akıllı) tam saha savunması oynayarak, ancak her zaman rakipleriyle pota arasında kalmalarını sağlayarak yaparlar.

3- Şutör ( Shooting Guard ) Görevleri ve Sorumlulukları

Bu mevkideki oyuncular en çok bilinen rakip için en tehlikeli oyunculardır. Aklımıza ilk gelenler Michael Jordan , James Harden, Kobe Bryant ve Reggie Miller.

2 Numaralı Oyuncu Nedir ? 2 Numaralı Oyuncunun Görevleri

Şutör (point gard) genellikle takımdaki daha kısa oyunculardan biridir ve genellikle kanattan hücum hamlesi başlatırlar. Bu bir skorlarda en fazla görev alması beklenen ve genellikle takımın en iyi dış şutörü tarafından da savunulan oyuncudur.

Ancak şutör dış atıştan daha fazlasını vermesi gerekir. Bu oyuncu dışardan, orta mesafeden ve çembere yakın bir yerden tutarlı bir şekilde şut atabilmeli ve aynı zamanda ileri geri çıkarak, euro adımları ve ters turnike dahil olmak üzere çeşitli turnikeler yapabilmelidir.

Zeminin herhangi bir yerinden basket atabilmek, şutörün her zaman bir tehdit olduğu ve onlar için birçok basketbol oyunu oynanabileceği anlamına gelir.

Aynı zamanda takımın ikincil top kontrolcüsüdürler ve oyun kurucu zorlu bir rakip defans oyuncusuna karşı mücadele ediyorsa basketbolun sahada ilerlemesine yardımcı olabilirler. Mücadelenin savunma tarafında, top ele geçirildiğinde hızlıdır ve rakibin savunma oyuncuları yerini alamadan o puanı skorboarda yazdırmış olacaktır.

4- Küçük Forvet ( Small Forward ) Görevleri ve Sorumlulukları

Küçük forvet hem hücum hem de savunma açısından sahadaki 5 basketbol pozisyonundan en çok yönlü olanıdır. Önemli Küçük Forvetler: LeBron James, Scottie Pippen, Kevin Durant ve Larry Bird.

3 Numaralı Oyuncu Nedir ? 3 Numaralı Oyuncunun Görevleri

Uzun ve atletik olmaları, sahanın savunma tarafında inanılmaz derecede rahatsız edici olmalarını sağlar ve genellikle onları takımın en iyi savunma oyuncusu yapar.

Şutör gard pozisyonuna benzer şekilde, dışarıdan tutarlı bir şekilde şut atabilir, içeriden şut atabilir ve ayrıca takım arkadaşları için savunmanın içerisine nüfuz edip arkadaşları için pozisyon yaratabilirler.

Basitçe söylemek gerekirse, bir basketbol takımının ‘İsviçre çakısı’. Bir basketbol sahasında her şeyi yapabilirler!

5- Güçlü Forvet ( Power Forward ) Pozisyonları Görevleri Sorumlulukları

Genellikle takımdaki en uzun ikinci oyuncusudur ve hem güçlü hem de yetenekli olması gerekir.

Geçmiş yıllarda, bu pozisyondaki oyuncu her zaman çembere yakın oynardı ve sayıların çoğunu bu bölgeden atarlardı.

4 Numaralı Oyuncu Nedir ? 4 Numaralı Oyuncunun Görevleri

Bugünün oyununda, güçlü forvet iyi bir orta menzilde isabetli şut atmaya ihtiyaç duyar (özellikle kısa köşeden) ve sürekli olarak üç sayılık bir atış yapabilirlerse daha da etkili olur. Bunu yapabilen oyuncular ‘streç dört’ olarak bilinir.

Bu oyuncunun zamanının çoğunu üç sayı çizgisi içinde mi yoksa çevre sınırında mı geçireceği, koçun takımına vermiş olduğu taktiğe göre değişmektedir.

Defansif olarak, uzun boylu oluşu ve ir icüsseli oluşundan dolayı, rakibini sürekli rahatsız etmek ve ribaundları güvence altına almak için önemlidir.

6 – Altıncı Adam Pozisyonu Görevleri ve Sorumlulukları

6. adam, yedek kulübesinden çıkıp oyuna giren ilk oyuncudur.

Bu oyuncu oyundan oyuna değişebilir, ancak çoğu takımda her oyuna yedek kulübesinden giren belirli bir altıncı adam vardır.

Beceri seviyesi ile ilgili olarak, altıncı adam genellikle ilk 5 oyuncu kadar yeteneklidir. Muhtemelen birkaçından daha yeteneklidir (sahadaki en iyi 5 oyuncunuzla başlamak asla iyi bir fikir değildir).

Genellikle birçok farklı basketbol pozisyonunu doldurabilen çok yönlü bir oyuncudur. Saha dışında kimin yerine geçecekleri, genellikle eşleşmelere ve hangi oyuncunun oyuna kötü bir şekilde başladığına bağlı olacaktır.

Altıncı bir adamın temel şartı, sahaya çıktıklarında oyuna enerji getirmeleridir.

Bench Pozisyonu Nedir ? Görevleri Nedir ?

Oyuna yan çizgide başlayan diğer oyuncular (genellikle 2 – 4 oyuncu daha) ‘sıra’ olarak bilinir.

Yedek kulübesindeki oyuncuların sahada alacakları dakika miktarı, takımın oynadığı rekabet seviyesine bağlı olarak önemli ölçüde değişir.

Genç basketbol için, antrenörlere her zaman tüm oyunculara yakın bir oyunun son birkaç dakikasına kadar eşit miktarda saha süresi vermelerini öneririm.

Lise veya daha yaşlılar için, yedek kulübedeki oyuncuların oyun süresi açısından takımda çoğu kez çok daha az rolü vardır. Bazıları 10-15 dakika sürecek ve diğerleri bir dakika bile oynamayacak.

Sahada kaç dakika alırlarsa alsınlar, sıra sürekli pozitif olmalı ve sahadaki oyuncuları cesaretlendirmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir