Doğa Yürüyüşü

Aziz Paul Yolu – Antalya Doğa Yürüyüşü

Antalya da doğa yürüyüşü yapılacak yerler dendiğinde Türkiye’nin en önemli ve özel doğa yürüyüşü yollarından Aziz Paul yoludur. 2008 yılında Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow’un girişimleriyle açılan Aziz Paul Yolu’dur.

Clow, doğa yürüyüşü parkurlarını geliştirmek için iki neden açıklamaktadır. Birincisi, eski zamanlarda Türkiye’nin iletişim hatları olan bu yolu koruyan bir mevzuat olmaması nedeniyle korumanın en iyi yolu olarak eski yolları, patikaları ve göç yollarını kullanımda tutmaktır. İkincisi ise, Türkiye’nin dağ / yayla köylerinde görülen nüfus düşüşünü doğa yürüyüşü aracılığıyla önüne geçmeye çalışmaktır.

Aziz Paul doğa yürüyüşü yolu üzerinde devam eden çalışmalarla beraber yeni gelişen, bu nedenle rota üzerinde eksikliklere daha fazla rastlanılan ve yürüyüşçüler arasında bilinirliği günümüzde artmakta olan bir yürüyüş alanıdır.

Aziz Paul Yolunda Yürüyüş

Aziz Paul Yolu Antalya’nın 10 km doğusundaki Perge Antik Kenti’nden başlayarak Eğirdir Gölü’nün kuzeydoğusundaki Yalvaç’ta bulunan Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde sonlanan 500 km’lik toplamda 43 etaptan oluşan bir yürüyüş parkuruna sahiptir. Alternatif bir rota eklemek için Antalya’nın 80 km kuzey doğusundaki Köprülü Kanyon Ulusal Parkı’nın girişindeki Beşkonak diğer başlangıç noktası olarak belirlenmiştir. Bu ikinci kol, Roma antik kenti Adada’da ilk rotayla birleşerek haritada ters çevrilmiş bir “Y” çizmektedir. Rotanın takip ettiği güzergâh Antalya ve Isparta il sınırları içinde kalmaktadır.

St. Paul’un yürüdüğü güzergâha ilişkin St. Luke’un açıklamalarında az yer isminden bahsedilmektedir ve zaman çizelgesi verilmemektedir. Bu durum gerçek rotayı spekülasyona açık bırakmaktadır. Tarihi verilerin ve ayrıntılı haritaların eksikliğinden dolayı bölgedeki patikaların tekrar tekrar yürünmesiyle ve Perge ile Pisidia Antiokheia arasındaki en kısa hattın Adada üzerinden takip edilmesiyle Aziz Paul Yolu mümkün olan en eski yollar kullanılarak oluşturulmuştur.

Antalya Doğa Yürüyüşü  - Aziz Paul Yolu

Kültürün korunmuş olduğu kırsal yerleşimleri de göz önünde bulundurarak çizilen rota güzergâhı Roma yollarını, patikaları ve orman yollarını takip etmektedir. Rota güzergâhının belirlenmesinde baraj inşaatı veya var olan antik köprünün yıkılması gibi durumlar yerleşimler arasındaki orijinal yolları takip etmeyi mümkün kılmamıştır. Buna ek olarak, 1914 ve 1959 yıllarında Burdur’da yaşanan depremler nedeniyle Çandır Kanyonu’ndaki köprülerin yıkılması ve 1950’lerde Eğirdir Gölü’nün Hoyran Gölü ile birleştirilmesi sonucu eski yolların su altında kalması gibi doğal veya insan eliyle gerçekleşen olaylar da orijinal rotanın takip edilmesini zorlaştırmıştır.

Antalya’nın Doğa Yürüyüşü Rotası

Aziz Paul Yolu Nerede ?

2004 yılında Aziz Paul Yolu için başlanan çalışmalar GEF-II tarafından finanse edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı için bir turizm planının geliştirilme projesiyle aynı döneme denk gelmiştir. Ancak, Milli Parklar Genel Müdürlüğü hiçbir zaman bir plan uygulamamış veya rotanın gelişmesine destek olmamıştır. Hatta rotanın açılmış olmasına rağmen, yapılan yeni yol inşaatları, baraj / hidroelektrik projeleri ve madencilik faaliyetleri nedeniyle güzergâhın birkaç kez değiştirilmesi zorunlu olmuştur. Yaşanılan olumsuzluklara rağmen, Aziz Paul Yolu dini, tarihi ve kültürel değerleri zengin doğal kaynaklarla buluşturmaktadır. Perge ve Pisidia Antiokheia antik kentleri başlıca turizm odaklarını oluştururken, rota üzerinde ve çevresinde bulunan doğa koruma alanları ve geleneksel dokunun korunduğu yerleşim birimleri rotayı güçlendirmektedir. “Ayrıca, rota üzerinde henüz arkeolojik kazı yapılmamış bazı alanlarda kilise, mezar vb. kalıntılar rota üzerinde henüz tespit edilmemiş daha pek çok kültürel kaynak değerinin varlığına işaret etmektedir”. Aziz Paul Yolu da sahip olduğu zengin doğal ve kültürel kaynaklar nedeniyle farklı turizm çeşitlerini sunma potansiyeli taşımaktadır. Bölge, doğa aktivitelerinden dağcılık, trekking, kamping, kayak, yüzme, kano, botanik inceleme, yaban hayatı izleme ve kuş gözlemi için elverişliyken, tarihi ve arkeolojik alanları ve kırsal yerleşmelerin sunduğu geleneksel yaşam biçimleri sayesinde de kültür turizmini teşvik etmektedir.

Aziz Paul Doğa Yürüyüşü Parkuru

Güzergâhın belirlenmesinde mevcut konaklama olanakları da göz önünde bulundurulduğu için kırsal yerleşimlerde köy evlerinde ve küçük pansiyonlarda konaklama imkânı bulunmaktadır. Ancak, belli etaplarda sadece kamp alanlarında konaklama mümkündür.

Aziz Paul Doğa Yürüyüşü Parkuru
Aziz Paul Doğa Yürüyüşü Parkuru

Rotanın tüm aşamaları boyunca kayalarda, taşlarda ve ağaçlarda Grande Randonnée adı verilen Fransız yöntemiyle kırmızı ve beyaza boyanmış yönlendirme işaretleri, her etabın bitiş noktasında bir sonraki etap ve mesafe hakkında bilgi veren sarı ve yeşil tabelalar bulunmaktadır. Aziz Paul Yolu ve etapları hakkında genel bilgilerin, köy ve kasabaların, doğal ve tarihi sit alanlarının, konaklama (yerel halkın işlettiği yerler ve kamp alanları), yeme-içme birimi, market ve kuyu, sarnıç ve çeşme gibi su kaynaklarının konumlarının, yerel kültürel etkinliklerin yer aldığı resmi internet sayfası, mobil uygulama, rehber kitap ve haritalar da yürüyüşçülere sunulmaktadır.

Aziz Paul Doğa Yürüyüşü Parkuru
Aziz Paul Doğa Yürüyüşü Parkuru

Daha fazla bilgi için ve Antalya doğa yürüşü parkurlarını görmek için wikiloc uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir