Kayak

Alp Disiplini Kayak Nedir ? Parkurları – Kuralları

Alp Disiplinini anlatmadan önce Yokuş Aşağı kavramının nereden geldiğine bakmak lazım. Yarışmalarda Alp Disiplini olarak geçer ama kayakları nedense ülkemizde Yokuş Aşağı Kayakları diye satılır 🤣

Alp Disiplini Ne Demektir ?

Alp Disiplini (uluslararası ismi DownHill olarak bilinmektedir) belirli engeller arasında en hızlı geçişin yapılarak aşağıya iniş yapılan kayak yarışıdır. Bu güne kadar en hızlı alp disiplini inişi 2006 yılında Avusturya’dan Klaus Kroell tarafından Wengen de 155 km saat ile gerçekleştirildi. İnanılmaz bir hız.

Alp disiplinin de iki türlü yarış vardır.Birinci yarışta dümdüz aşağı hızlı bir şekilde kaymak diğerinde ise engeller arasından hatasız geçerek en iyi zamanı yapmak şeklinde.

Alp disiplini, serbest topuk bağlamaları kullanılarak yapılan kayakla karşılaştırılabilir; kayak dağcılığı ve kuzey disiplini kayağı – kros kayağı gibi; kayak atlayışı; ve telemark. Alp disiplini, Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda, Güney Amerika And Dağları ve Doğu Asya’nın bazı kısımları dahil olmak üzere kar, dağ yamaçları ve yeterli bir turist altyapısının birleşiminin oluşturulabileceği her yerde popülerdir.

Alp disiplini, 1861’de Avustralya’da Kiandra’da ve Kuzey Amerika ve İsviçre Alplerinde bir dizi benzer kulüpte bir kulüp sporu olarak başladı. Günümüzde, çoğu dağ kayağı, kayakçıları dağa taşıyan telesiyejlere sahip bir kayak merkezinde yapılmaktadır. Kar temizleniyor, çığlar kontrol ediliyor ve patikalar oluşturmak için ağaçlar kesiliyor. Pek çok tatil beldesinde, hava koşulları izin vermediğinde kayak yapmak için kar yapma ekipmanı da bulunur. Alternatif olarak, dağ kayakçıları sporu daha az kontrollü ortamlarda sürdürebilirler; bu uygulama çeşitli şekillerde kayak turu, dağlık bölgede kayak veya aşırı kayak olarak adlandırılır.

Rekabetçi Alp disiplini kayak yarışlarında dört disiplin vardır: slalom, dev slalom, süper dev slalom ve yokuş aşağı. Slalom kayak yarışlarında kısa ve sıkı dönüşler gerektiren parkurlar bulunurken, dev slalom yarışlarında daha geniş aralıklı dönüşlerle belirlenen parkurlar bulunur. Süper dev slalom ve yokuş aşağı birkaç dönüşe sahiptir, parkurların geniş aralıklı kapıları vardır ve kayakçılar genellikle 100 km / saate ulaşır.

Alp Disiplini Kayağa Hazırlanma

Alp disiplini, daha çok yüksek rakımlarda olmak üzere çok sayıda tırmanış içerir. Bu nedenle kayakçılar yeterince güçlü ve fiziksel olarak çok iyi durumda olmalıdır.

Tüm arkadaşlarınızın düzgün çalışan bir çığ teçhizatı, pusulası, haritası, düdüğü veya radyosu olduğundan ve planı net bir şekilde anladığından emin olun. Temel kayağın püf noktalarını iyi uygulayın ve kendinize güveninizi artırın.

Alp disiplininde en önemli faktör hızdır ne kadar hızlı olursanız sıralamada o kadar yükseklerde olursunuz. Hız yaparkende engellere de dikkat etmeniz gerekeceğinden tam bir konsantirasyon işidir. Çok yüksek hızlarda düşmeniz halinde ciddi yaralanmalar olabilir bu yüzden dikkat etmeniz gerek küçük ayrıntılar gibi gözükse de bazı önlemler vardır.

Kayak Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

 • Öncelikle uzun ve sıcak iç çamaşırları tercih edin.
 • Vücudun etrafındaki ısıyı korumak için termal, kalın ve emici gömlekler seçin. Gömlek vücudunuza tam oturmalı ve yürürken kaymamalıdır.
 • Kayaklara takılabilen kayak botları çoğunlukla kayak sırasında kullanılır. Bu nedenle seçim çok önemlidir.
 • Sıkı, ince ve bacaklara doğru bastırılmış termal pantolonlar.
 • Cildin doğrudan havaya maruz kalmaması gerekir. Tüm vücudu yün ve diğerleri gibi sıcak bir bezle örtün.
 • Pamuklu giysileri ek katman olarak kullanmaktan kaçının çünkü pamuk diğer sentetik malzemeler gibi nemi ememez.
 • Kayak ceketleri, diğer kazak ve pamuklu giysilerin aksine vücudu sıcak tutmak için özel olarak üretilmiştir.
 • Vücudu diğer giysilere göre daha sıcak tuttuğu için uzun bir boyun tercih edilecektir.
 • Eşofman altı nispeten sıkı olmalıdır, aksi takdirde başka bir şey koymak hantal olabilir.
 • Üçüncü katman bir kayak ceketi olmalıdır. Bunun tam olarak uyması gerekmez.
 • Bundan sonra kayak pantolonu giyin. Özellikle kayak pantolonlarına bakın çünkü bacakları daha sıcak tutmak için bir iç katmana sahipler, bu da çok faydalıdır.
 • Kayak çorapları ince fakat sıcak olmalıdır. Ne pahasına olursa olsun kırışıklıklardan kaçınılmalıdır.
 • Gözlükler zorunlu değildir, ancak bunlar tarafından yapılan çok sayıda iyi vardır. Hava yağışlıysa veya rüzgarlı bir günse, gözlükler size çok yardımcı olur. Gözlükler ne kadar büyükse, gözlerinizi korumanın etkisi o kadar iyidir.
 • Bir sonraki önerilen öğe timsahtır. Temelde boyundan kayan, soğuk günlerde ağız üzerinden çekilebilen keçe tüpleridir.
 • Bir şapka veya kask alın. Kayak, sırttan geçiyorsa, şapka yerine kask tercih edilir. Oyuncu tehlikeli bir şey yaparsa, uzman düzeyinde bile kaza şansı vardır. Bu yüzden kask takmanız şiddetle tavsiye edilir.
 • Kayak eldivenleri kalın olmalı ve düzenli olmadıklarından emin olunmalıdır. Kauçuk astarı ve kalın tutuşu vardır. Eğer giyilmezse, kayakçı en az bir saat içinde buzlanma etkisi yaratabilir.

Alp Disiplini Kayak Ligleri ve Yarışma Kuralları Nelerdir ?

Alp Disiplini kayak yarışmaları ülkemizde katılımı artarak devam eden bir branş olma yolunda çok hızlı ilerlemektedir. Alp disiplini kayak yarışlarında kuralları ve yarışma talimatlarını her sene Türkiye Kayak Federasyonu hazırlamakta ve kendi internet sitesinden duyurmaktadır. Ayrıca Alp disiplininde yapılan ligler ve puan durumlarını da yine kayak federasyonun sayfasında takip edebilirsiniz.

Alp Disiplini Yarışma Talimatları na buradan bakabilirsiniz. Her yıl güncellendiği için en güzel yöntem kendi internet sayfası olan https://www.tkf.org.tr/ adresinden takip etmenizdir.

Alp Disiplini Yarışçı Profili

Alp disiplininde esas itici gücü sağlayan yer çekimi olsa da, spor yüksek derecede formda olmayı gerektirir. Alp disiplininde işin büyük kısmını bacaklar yüklenir, kollar ve vücudun üst kısmı sadece dengeyi sağlar. Alt bacaktaki kaslar yarışçıların öne eğilmelerini sağladığı için özellikle önemlidir. Bunun için tüm yaz ekstra egzersiz yapmalı alt bacak kaslarını güçlendirmelidir.

Alp Disiplini Parkurları

Alp disiplini parkurları için belirlenmiş bir uzunluk yoktur. Hız etkinliği parkurları yarışmacıların keskin dönüş, dik iniş ve düzlük gerilimlerini test etmek üzere tasarlanmıştır. Slalom yarışları daha zorlu yokuşlarda gerçekleştirilir ve dağdan iniş sırasında kullanılan parkurlar saha düz bir yol izler. Tüm yarışmacıların geçmesi gereken her parkur renkli girişlerle açıkça işaretlenmiştir. Erkeklerin yarıştığı parkurlar kadın yarışmacılarınkine kıyasla daha uzundur ve daha çok geçit içerir.

Alp Disiplini Açık ve Kapalı Geçit Yarışları Ne Demektir ?

Alp disiplini yarışları, “geçit” adı verilen renkli bayraklar kullanılarak düzenlenen yamaçlarda ya da pistlerde gerçekleştirilir. Geçitlere, en çok iniş yarışlarında rastlanırken, en sık geçit kullanılan yarışlar da slalom yarışlarıdır. Yan yana dizilmiş bayraklardan oluşan yarışa ‘açık’ geçit yarışı, arka arkaya dizilmiş bayraklardan oluşan yarışa ise ‘kapalı’ geçit yarışı adı verilir. Açık geçitler yarışmacıya aşağı inerken takip etmesi gereken güzergâhı gösterirken, kapalı geçitler yarışmacıyı doğal iniş güzergâhı çevresinde dönmeye zorlar.

Alp Disiplini Yarış Teknikleri

Alp Disiplininde Dönüş Taktikleri

Yarış hızındayken dönüşleri yapmak sıkı çalışma gerektirir. Kullanılan son tekniğe ‘oyma dönüşü’ adı verilir. Örneğin, yarışçı ağırlığını sol kayağa aktarır ve kayağın dış kenarının eğimi kesmesini sağlar. Kayak sol tarafa döndükçe, eğimin biçimine göre esner.

İniş yarışı hız etkinliklerinde yarışçıyı yavaşlatması nedeniyle dönüşler asgari tutulur. Yarış çizgisinde kalmak için ayarlamalar yaparken, yarışçı ayaklarının üstünde durabilmek için gücüne ve dengesine güvenmelidir.

Slalomda yarışçılar slalom direkleri arasında dönüşler yapmak zorundadır. Yüksek seviyedeki slalom kayakçıları dönüşlerini direklere çok yakın yapar; bu sayede yolları, mümkün olduğunca düz ve kısa kalır. Yarışmacıların “blok” adlı tekniği kullanarak direkleri sökmesine izin verilir.

Alp Disiplininde Atlayışlar

Slalom yarışçıları, yerle temaslarını nadiren keserler; ama hızlı yarışlar, genellikle yarışçıların atlayış yapmasını gerektirir. Otoyol trafiğinden daha hızlı ilerleyen iniş yarışçıları, bir atlayışta 80m yüksekliğe çıkabilirler. Bu yükseklikte bir atlayış, ciddi yaralanmaları önleyebilmek için birçok yetenek ister.

Yere inen yarışçılar ekipmanlarına da güvenirler. Kenardaki şeritler kayağı serbest bırakır ve yumuşak kayak kıyafeti kaymalarını, hafifçe yavaşlamalarını ve güvende olmalarını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir