Bisiklet

7 Soruda Gravel Bisiklet

Son yılların trend bisiklet modeli olan Gravel bisiklete biraz daha yakından bakıyoruz. Bir forumda gördüğüm en iyi gravel bisikletler testine göre Gravel bisikletler ile alakalı 7 sorunun cevabını arayacağız.

Gravel Bisikletler Mi Cyclocross Mu ?

Gravel Bisikletler Mi Cyclocross Mu ?

Gravel bisikletin en çok mecaracılar için üretilmiş denilebilir bir yol bisikletinin hızı dağ bisikletinin dayanıklılığı ama cycrocloss kadar agresif olabilir mi ?

Maalesef bir Gravel yol bisikletinden daha iyi olabilir yada dağ bisikeltinden kullanım alanına göre ama bir cyclocross kadar olamaz. Cycrocloss lar bir dayanıklılık agresiflilik ve kompak olmasıyla kesinlikle bir gravel bisiklet ile değiştirilecek bir bisiklet türü değil.

Gravel bisikletler gerek günlük kullanımlar gerekse de tur, açık havada uzun yollarda gitmek için daha güvenilir maceracı ve konforlu olacak şekilde üretilmiştir. Yani daha akıcı ve güvenli olması az agresif geometriyle üretilmesi gerekiyor. Gravel bisikletlerde bir çok konfor seçenekleri aksesuar seçenekleri mevcuttur. İlerleyen yazılarımızda sadece Gravel Bisikletler için üretilen aksesuarlara da yer vermeyi düşünüyoruz.

Gravel bisikletlerin geneli 650b lastiklerle gelir aynı dağ biskletlerinde olduğu gibi. Cyclocross ise çok değişik lastik seçenekleri ve süspansiyon seçenekleri ile gelecektir.

En İyi Gravel Bisiklet Lastiği ?

En iyi gravel bisiklet lastiği

Gravel bisikletlerinin 650b ile genel anlamda üretildiklerinden bahsetmiştik. Gravel bisikletlerde lastikler herşeydir diyebiliriz. Süreceğiniz ortama göre lastiklerinizin basıncını ayarlamanız gerekecektir. Geniş hava hacimleri nedeniyle, genişliği 2,2 ”’ye kadar olan 650b lastikler, hava basıncı değişikliklerine önemli ölçüde daha duyarlıdır; Optimum hava basıncınızı dikkatlice seçmezseniz, asfaltta süngerimsi ve özensiz hisseden lastikler elde edersiniz, ancak yine de zorlu arazilerde zıplayarak zayıf miktarlarda çekiş sağlarsınız. Yine de optimal bir hava basıncıyla şişirildiğinde, aynı lastik kelimenin tam anlamıyla her türlü engebeyi emer ve bir ara sokakta bir bowling topu kadar pürüzsüz bir şekilde çakıl üzerinde yuvarlanır.

Çekiş gücü ve çok yönlü özellikler açısından, yalnızca 35 mm genişliğindeki Panaracer Gravel King en iyi çakıl lastiği olduğunu kanıtlamıştır. İnanılmaz miktarda kavrama, mükemmel sürüş hassasiyeti ve mükemmel bir güvenlik hissi. Klasik cyclocross lastikleri benzer özellikler sunar, ancak kalın arazi çivileri nedeniyle genellikle asfaltta fazla özensiz hissederler. Sonuç olarak, lastikler ve profillerinin bir bisikletin arazi özellikleri üzerinde büyük bir etkisi vardır.

 Klasik dişsiz yarış lastikleriyle birlikte gelen Festka One Gravel bu noktada farklı seçenekler arayanlar için bire birdir. Festka iki kat daha fazla arazi eğlencesi ve güvenlik sunabilir.

Gravel Bisiklet Kadrosu Nasıl Olmalıdır ?

En iyi gravel bisiklet Kadrosu

Alüminyum kadro , karbon kadro , titanyum titanyum veya çelik kadro türü, bisikletin çok yönlü konseptinden önemli gibi gözüksede aslında diğer modellere göre daha az önemlidir. Sağlam bir performans peşindeyseniz ve yine de birinci sınıf bir teknik özellik için biraz para ayırmak istiyorsanız, alüminyum kesinlikle en ucuz ve en iyi seçenektir.

Alüminyum kadro bisikletiniz en iyi fiyat performans özelliğini verecek olsada çekici bir bisiklet isteyip daha fazla para ile titanyum alabilirsiniz. Gravel bisiklet için çelik kadro almak istiyorsanız yüksek kaliteli bir boru setini seçmelisiniz yoksa Gravel bisikletten istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.

Gravel bisikletlerde Karbon kadro yada karbonla karıştırılmış ve sertlikderecesi ayarlanmış karışımlarda konfor ve ağırlık bakımından istenilen performansı veremeyebilir. Bu nedenle, ucuz bir karbon çerçeve genellikle orta fiyatlı bir alüminyum çerçeveden daha kötüdür. Üst düzey karbon çerçeveler arasında bile çok büyük farklılıklar olabilir. Burada ortalama hafiflik isityorsanız Alüminyum çerçeve yerine karbon alacaksanız ortalama gramına 1 Euro gibi fazladan para verebilirsiniz. O da size ekstra gözle görülür bir şey sağlamaz.

Unutulmamalıdır ki dağ bisikletleri gibi kadro kadar diğer bileşenlerin kalitesi de önemlidir ekonominizi ona göre ayarlarsanız daha uyguna daha iyi bir gravel bisikletiniz olabilir.

Gravel Bisiklette Süspansiyon Olur Mu ?

Gravel Bisiklete süspansiyon gerekli midir ?

Cevap hayır! Yaylı elemanlar rahatlık sağlayabilir, ancak doğru bileşen karışımı, rahat bir çerçeve ve optimum basınçla doğru lastik seti ile birleştirildiğinde size aynı derecede güvenlik ve kontrol sağlayacaktır. Zayıflatma, yani araziden gelen geri bildirimlerin şiddetini sürücüye çarpmadan önce azaltma yeteneği çok önemlidir. Sonuçta, askıya alma işi sadece mümkün olduğunca hareket etmek değil, aynı zamanda enerjiyi emmektir.

 En İyi Gravel Bisiklet Seti Nedir ?

Yapılan 15 bisikletli testte ağırlıklı olarak 1 × 11 SRAM aktarma organları hakim oldu. 44 dişli aynakol dişlisi ve 11-42 kasetli Merida Silex’in dişli aralığı, kompakt kranklı ve 11-32 kasetli 2 × 11 şanzıman aralığının% 98’ine sahiptir. Yolda kullanımla karşılaştırıldığında, bir off-road senaryosunda uzun bir süre boyunca aynı kadansla sürüş yapma olasılığınız daha düşük olduğundan, 1x grup kümesindeki daha büyük vites adımları daha az önemlidir. Legor’un özel kurulumu kendi sınıfındadır ve 1 × 11 Shimano XT arka vites değiştirici, Ultegra Di2 değiştiriciler ve SRAM eTap’a benzer basit bir vites değiştirme mantığı içerir.

Dağ bisikletinden Aldığım Performansı Gravel den Alabilir Miyim ?

Aynı fiyatlarda alınacak olan gravel bisiklet ile dağ bisikletinde kesinlikle dağ bisikleti daha iyi performan gösterecektir.  Geniş Gravel Bisiklet Rehberin de belirttiğimiz gibi eğer bütçeniz varsa iyi bir yol bisikleti ve iyi bir dağ bisikleti alarak hangi yola çıkacaksanız onu kullanmanız en güzeli olacaktır.

Dağ bisikletinden aldığınız zevki Gravel bisikletten de almak yine eninde sorunda geldiği yere geliyor ekonominiz. İyi paralar vererek dağ bisikletinden aldığınız zevkin daha iyisini gravel bisikletlerden de çıkarabilirsiniz.

Hangi Gravel Bisikleti Almalıyım ?

Bu soruların anlatımların en can alıcı noktasını sona sakladık. Gerçek şu ki kullanım amacınız, kullanacağınız yol tamamen buna cevap verecektir. Gravel bisikletlerin en büyük özelliği kullanım çerçevesinin çok geniş olması. İşe gidip gelebilir haftasonu uzun bir yolculuk yapabilir yada uzun yolculukta maceracı ruhunuzun sizi ateşlemesiyle dağ yollarına sapabilirsiniz.

Gravel Bisikletin sözlük anlamı  – Hayata Karşı Tutumunuzdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir