Badminton

2021 Badminton Maç Kuralları

Badminton ülkemizde yeni yeni kendine yer bulan bir branç olarak devam etmek ile birlikte daha çok Voleybol daki kuralların bir iz düşümü olarak görülmektedir. Ancak Badminton da kurallar aslında bilinenin aksine çok farklı olabiliyor. Bunlardan bazılarını sizlerle beraber bir gözden geçirelim.

Badminton Nasıl Oynanır ?

Badmintonda Bacağınızı Ağın Altına Sokabilirsiniz

Evet yeni başlayanların en çok sordukları yada bilmedikleri konu badminton da ağın altına yada çizginin diğer tarafına bacağım geçerse ne olur. Bu durumda fileye temas etmediğiniz durumda sıkıntı yok rakip alana geçebilirsiniz.

Şimdi Badminton nasıl oynanır bakalım

Badminton Topu Ağın Diğer Tarafına Geçebilir mi ?

Evet en çok sıkıntıya düşülen durumlardan biride filenin üstünde topa vurmada yaşanan durumdur. Rakip sahada topa vuramazsınız yani sizin alanınıza top geçmeden vurursanız karşı tarafa bir sayı vermiş olursunuz. Ama sizin raketiniz vuruş sırasında filenin diğer tarafına geçebilir bunda bir sıkıntı yok. Tabiki bu geçme işi rakibin dikkatini dağıtmak için yapılmıyorsa aksi halde sarı kart görebilirsiniz.

Bandminton da Kart Sistemi Nasıl ?

Badminton da az rastlanılsa da kart sistemi bulunmakta ve 3 farklı renk kart kullanılmaktadır. Renkleri ve neden verildiklerine bakalım.

1 – Sarı Kart : Aynı futbolda olduğu gibi sportmenlik dışı davranışlarda bir uyarı olarak kullanılır ve maçta gereksiz gecikmelerde, raket fırlatmalarda yada kötü tutum ve davranışlarda verilen bir karttır Badminton Sarı Kartı.

2 – Kırmızı Kart: Yine bildiğiniz futboldaki kart gibi düşünebilirsiniz. Sarı kartı aldıktan sonra hala aynı tutum ve davranışları sergiliyorsa badminton da da kırmızı kart devreye girer ve rakip oyuncuya 1 puan verilir.

3- Siyah Kart : Bu kart en fazla cezaya sahip olunan kart yani futboldaki kırmızı karta eş değerdir. Çok nadir olarak badminton da verilse de olimpiyatlarda çiftlerde bile verilmişliği vardır. Siyah kart ile maçtan diskalifiye edilir.

Badminton da Serviste Top Fileye Değerse

Burada badminton u teniz ile karıştırmamak yine Voleybol mantığıyla düşünmek gerekir. Servis sırasında top fileye temas ederse rakip sahaya düşerse puan kazanırsınız kendi sahanıza düşerse puan kaybedersiniz .

İlgili Makaleler

Badminton da Raketi Tuttuğum Eli Değiştirebilir miyim ?

Maçın sonralarına doğru uzun bir ralliye girmişseniz muhtemelden ilk fırsatta elilizi dinlendirmek isteyebilirsiniz tabi buna kural olarak engel olmasada el değiştirirken ayak durumunuzu ayarlamanız ve güçsüz elinizle rallide ne kadar başarılı olabileceğiniz gibi bir çok durumu ayarlamanız gerekecektir. Yani elinizi değiştirebilirsiniz ama çok büyük risk almış olursunuz.

Badminton Kuralları Nelerdir ?

Tüm kurallara ve ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir